Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka odrośli.

Dodaj komentarz

Maj 6, 2016 - autor: tcenimexar1977

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka odrośli.

Wykorzystując ten fakt, powinniśmy spośród niej zaprojektować wyjątkowe formy żywopłotu. Na skutek tego nasze ogrodzenie zdobędzie unikalny charakter a także będzie się faworyzować wśród płotów w okolicy.

Rosnące na polach i podmokłych torfowiskach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w naszych botanikach. Polubiliśmy je poprzez specyfikę i wiosenne koty. Nie są mozolne, wymagają tylko dużo wilgoci i nieco słońca. Zaspokoją się nieledwie dowolną glebą.

Mało roślin sprosta również równie prędko ożywiać utracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby nadzwyczaj bezproblemowo odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony lub nawet uszkodzony patyk w słotnej ziemi po niedługim czasie ukorzeni się i wręczy zaczątek kolejnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na pomysł, żeby z wierzb produkować zaplątane sztachety w ogrodzeniu bądź parkany zatopione liśćmi. Prawdopodobnie warto posiadać tak pionierskie ogrodzenie. Najprawidłowiej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać następujące modele wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę identycznych cech:

generują prostolinijne, długie oraz wielce plastyczne pędy – na skutek tego można łatwo nadawać kształt ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej zdolności do założenia takiego płotu z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już myśl na postać ogrodzenia, musimy zakupić należyte wierzbowe pędy na ogrodzenie. Na nieszczęście, wyszukanie ich w wymogach normalnych jest żmudne, bo dziko rosnące krzaki okazjonalnie emitują nader długie oraz proste pędy. Najprzyzwoiciej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy wpierw punkt w ogrodzie, malutko przez nas uczęszczane i najmniej zauważalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, spośród których wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy dostać z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem powinno się je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, ażeby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak żeby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny prędko się zagęszczają, skutkiem tego powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa zezwalamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, których wiosną następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy rzadko przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmura kategorii

Ogrodzenia Uncategorized
%d blogerów lubi to: