Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Dodaj komentarz

Maj 10, 2016 - autor: tcenimexar1977

Żyjące ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia ogród, ochrania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Zapewnia przyjemny cień, daje kryjówkę ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego budową musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, czy wspomóc w podziale parku na mniejsze części i stworzeniu ustronnych kącików? Winniśmy też uradzić, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny ewentualnie krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew a także krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Przeważa osąd, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez obcinania trwają wąski kształt. Jak zdobędą odpowiednią wielkość obcinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia z Winylu wybieramy iglaki odporne na ziąb. Wrażliwe tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają wzniesione pędy oraz prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najpoprawniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki oraz graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, dzięki czemu otrzymane z nich zielone płoty, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za obramowanie rabat i ścieżek, separują od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najlepiej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy uzyskać dość pokaźne żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe płot w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje porządnie egzamin również w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te rodzaje wolno również strzyc, natomiast wówczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia polecane są również krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na płoty najprawidłowiej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy modne są zielone ogrodzenie z PCV z laurowiśni albo zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w krajowych warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. W takim razie, o ile już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by wolno go było osłonić na zimę agrowłókniną oraz bez trudu wyjąć spierzchnięte części.

Jeżeli chcemy otrzymać wyjątkowo dekoracyjny płot, warto posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, małym, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenie z PCV strzyżone z fantazją- z krętą linką „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić dużo czasu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Chmura kategorii

Ogrodzenia Uncategorized
%d blogerów lubi to: